  • Mfr # BULK-RS-E60-956
  • Zoro # G202586156
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-956
Overall Length
35 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Chemical Resistance
Good
Shape
Roll
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi