  • Mfr # BULK-RS-S40-209
  • Zoro # G4759089
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-209
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
20 %
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth