  • Mfr # BULK-RS-S40-299
  • Zoro # G4756602
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-299
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
700 psi
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
20 %
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth