  • Mfr # BULK-RS-S40-211
  • Zoro # G4757040
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40-211
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Color
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Material
Tensile Strength
700 psi
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Water Resistance
Good
Tear Strength
17 N/mm
Compression Set
20 %
Maximum Temperature
500 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
Adhesive Type
High-Temp
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth