  • Mfr # BULK-RS-S40-216
  • Zoro # G4764984
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-216
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Compression Set
20 %
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Shape
Roll
17 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth