  • Mfr # BULK-RS-NAT60-43
  • Zoro # G602582789
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-43
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.008 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Material
Natural Rubber
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Tensile Strength
3,000 psi
Abrasion Resistance
Excellent
Compression Set
25 %