  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-12
  • Zoro # G4859825
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60TXT-12
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
12 in
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Max. Temp. (F)
250
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/4 in