  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-8
  • Zoro # G4846604
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60TXT-8
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 607
Max. Temp. (F)
250
Color
Material
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Textured
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/16 in