  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-21
  • Zoro # G4859773
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60TXT-21
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Max. Temp. (F)
250
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 3/32 in