  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-25
  • Zoro # G4860169
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60TXT-25
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Max. Temp. (F)
250
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Compression Set
33 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/32 in