  • Mfr # BULK-RS-N60-289
  • Zoro # G4855433
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-289
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.75 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607
Color
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Compression Set
33 %
Weather Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good