  • Mfr # BULK-RS-N60-302
  • Zoro # G4934953
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-302
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Thickness
0.75 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Sheet
Smooth
Minimum Temperature
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Color
Abrasion Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good