  • Mfr # BULK-RS-N60-358
  • Zoro # G4855975
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60-358
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Compression Set
33 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Minimum Adhesive Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Shape
Sheet
Water Resistance
Adhesive Type
Acrylic
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good