  • Mfr # BULK-RS-N60-292
  • Zoro # G4854514
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N60-292
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.75 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Compression Set
33 %
Minimum Temperature
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Tear Strength
20 N/mm
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good