  • Mfr # BULK-RS-N70-304
  • Zoro # G4855479
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-304
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Compression Set
33 %
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good