  • Mfr # BULK-RS-N70-20
  • Zoro # G4854359
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N70-20
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good