  • Mfr # BULK-RS-N70-320
  • Zoro # G5028613
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-320
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Shape
Sheet
Weather Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Color
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Material
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good