  • Mfr # SSPTFE-05-05FJCS-04MPCS-12"
  • Zoro # G711936220
/ea
Key Features
Standards
SAE 100R 14A
Maximum Working Pressure @ 70F
3,000 psi
Hose Fitting Type B
MNPT
Hose Conductivity
Non-Conductive
Hose Fitting Material A
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SSPTFE-05-05FJCS-04MPCS-12"
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
12 in
Hose Fitting Size A
5/16 in
Hose Fitting Size B
1/4 in
Hose Dash Size
5
Details
Item
Smooth Bore PTFE Assembly
Standards
SAE 100R 14A
Maximum Working Pressure @ 70F
3,000 psi