  • Mfr # 61S.625-12
  • Zoro # G2173473
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type - Aluminum
6061
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61S.625-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
+/-1 in
Length
12"
Width and Length
5/8 in x 12 in
Thickness (Decimal)
0.625 in
Width
5/8"
Width Tolerance
Overall Width
5/8 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Square Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type - Aluminum
6061
Thickness Tolerance
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Square Bar Stock
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Tensile Strength
45,000 psi
Fabrication
Extruded
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Material Grade
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
95 HRB
Shape
Square
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Vickers Hardness
Not Available
Maximum Temperature
300 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Appearance
Plain
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Description
Aluminum Square Bar, Aluminum, 6061, T6511, Square, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 5/8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.009 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number