  • Mfr # LEX-POEV 80XR-FI-SG
  • Zoro # G0385826
/ea
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
Nylon/Solid Rubber
Caster Brake Type
Total Lock
Wheel Dia.
3 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LEX-POEV 80XR-FI-SG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Wheel Dia.
3 1/8 in
Wheel Width
1 1/4 in
Mounting Height
4 in
Mounting Plate Size
3-15/16in x 3-3/8in
Mounting Plate Thickness
7/64in
Mounting Bolt Dia.
5/16 in
Stem Dia.
No Stem
Overall Height
4in
Swivel Radius
78 mm
Bolt Hole Spacing - Width
2.375 in
Overall Wheel Width
1 1/4 in
Mounting Plate Length
3 3/8 in
Bolt Hole Spacing - Length
3.156 in
For Axle Dia.
8 mm
Details
Item
Swivel Caster with Total Lock
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
Nylon/Solid Rubber
Caster Brake Type
Total Lock
Load Rating
305 lb
Caster Mounting Type
Plate
Wheel Bearing Type
Roller
Wheel/Tread Color
Gray
Wheel Hardness Rating
65 Shore A
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Stainless Steel
Core Color
Black
Non-Marking
Yes
Number of Wheels
1
Outside Bolt Hole Spacing
60 mm x 80 mm
Inside Bolt Hole Spacing
60 mm x 80 mm