  • Mfr # BULK-RS-V75-19
  • Zoro # G2419717
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-V75-19
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
3 ft
Rubber Length
Thickness
1/4 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Width
Length
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Chemical Resistance
Excellent
Compression Set
25 %
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Density
1.9 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Maximum Temperature
400 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in