  • Mfr # BULK-RS-V75-54
  • Zoro # G2419708
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
1 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-V75-54
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1 ft
Rubber Length
Thickness
1/4 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Width
Length
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Water Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Minimum Temperature
Adhesive Type
High-Temp
Maximum Temperature
400 Degrees F
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
25 %
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.9 g/cc
Chemical Resistance
Excellent
Oil Resistance
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good