  • Mfr # G15-.375-24X24
  • Zoro # G7922031
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-.375-24X24
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Length
24"
Width
24"
Thickness
0.375"
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Weight
1.655 lb
Water Absorption
0.01 %
Shape
Square
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D