  • Mfr # 666100-3C9-C
  • Zoro # G4300564
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
Hytrel
Valve Type
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
666100-3C9-C
Country of Origin
China
Dimensions
Air Intake Connection Size
1/4 in FNPT
Media Discharge Connection Size
1 in
Overall Length
8.6 in
Solid Diameter (Maximum)
1/8 in
Overall Height
12-1/2 in
Media Intake Connection Size
1 in
Overall Width
8 in
Details
Item
Diaphragm Pump
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
Hytrel
Valve Type
Ball
Air Consumption (Maximum)
45 scfm
Air Intake Connection Type
NPT
Check Seat Material
Polypropylene
Diaphragm Material
Media Temperature (Maximum)
180 Degrees F
Media Temperature (Minimum)
-20 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
120 psi
Standards
ATEX Certified
Pump Operation Type
Air
Inlet/Outlet
1 in
Nameplate Voltage
N
Priming
Self-Priming
Media Intake Location
Center
Flow Rate (Maximum)
41 gpm
Wetted Housing Material
Flow Rate @ 120 psi
41 gpm
Series Family
Pro
Media Intake Connection Type
NPTF
Air Intake Pressure (Maximum)
120 psi
Media Discharge Connection Type
NPTF
Media Discharge Location
Center
NPSHr
28 ft of head
Flow Rate @ 90 psi
39.5 gpm
Mounting Hardware Material
Steel
Feet of Head (Maximum)
289 ft
For Use With Potable Systems
No
Flow Rate @ 60 psi
36 gpm
Flow Rate @ 50 psi
33.75 gpm
Flow Rate @ 70 psi
37.5 gpm
Flow Rate @ 100 psi
40 gpm
Flow Rate @ 40 psi
30 gpm
Manifold Connection Type
NPT
Series
66610X
Flow Rate @ 80 psi
38.75 gpm
Chemical Compatibility
Alcohol, Antifreeze, Diesel Exhaust Fluid, Oil-Based Paint, Oils, Water
Viscosity (Maximum)
40,000 cps
Description
Air Operated Diaphragm Pump, Air Consumption (Maximum) 45 scfm, Air Intake Connection Size 1/4 in, Air Intake Connection Type NPT, Check Seat Material Polypropylene, Diaphragm Material Hytrel, Feet of Head (Maximum) 289 ft, Flow Rate (Maximum) 41 gpm, Manifold Connection Single Port, Media Discharge Connection Size 1 in, Media Discharge Connection Type NPTF, Media Discharge Location Center, Media Intake Connection Size 1 in, Media Intake Connection Type NPTF, Media Intake Location Center