  • Mfr # 601082PS04L5000#
  • Zoro # G403530347
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Lower
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
601082PS04L5000#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Dial Size (In.)
6 in
Nominal Dial Size
6 in
Nominal Dial Diameter
6 in
Details
Item
Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Lower
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Aluminum
Series
1082
Lens Material
Glass
Primary Pressure Range
0 to 5000
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Case Material
Aluminum
Case Color
Black
Socket Material
Monel
Sensor Material
Monel
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade 3A
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Process Temperature Range
-20 Degrees to 200 Degrees F
Process Connection Gender
Male
Process Media Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
5,000 psi
Description
Pressure Gauge, Nominal Dial Size 6 in, Accuracy +/-0.25 Percent, Gauge Case Material Aluminum, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Glass, Process Connection Size 1/2 in, Process Connection Location Lower, Case Color Black, IP/NEMA Rating Not Rated, Primary Pressure Range 0 to 5000, Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge, Socket Material Monel, Sensor Material Monel, Accuracy Grade ASME B40.1 Grade 3A, Series 1082