  • Mfr # E2GA7NS2015HM200#
  • Zoro # G415246816
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.009%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E2GA7NS2015HM200#
Overall Width
2.49 in
Process Connection Size
2 in
Overall Height
5.63 in
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.009%
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
200 psi
Number of Wires
3
Burst Pressure
1,000 psi
Input Voltage
9 to 28V DC
Overpressure
500 psi
Process Media Temperature - Maximum
185 Degrees F
Output Power
1 to 5V DC
Description
Sanitary Pressure Transmitter, Accuracy +/-1 Percent of Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Size 2 in, Process Connection Type Triclamp, Series E2, Housing Material Stainless Steel, Fitting Material Stainless Steel, Burst Pressure 1,000 psi, Cable Length Not Applicable, Features External Magnetic Offset and Span Adjustment, Wide Selection of Electrical Terminations