  • Mfr # BGP18X32'-6" CLIPPER
  • Zoro # G0498741
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
32 ft 6 in
Color
Black
Application
Replacement Belt for Ashland Conveyor Slider Bed
Belt Ply
1
Top Surface
Smooth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BGP18X32'-6" CLIPPER
Country of Origin
United States
Dimensions
Belt Width (In.)
18
Overall Length
32 ft 6 in
Belt Width
18 in
32.5
For Minimum Pulley Diameter
2 in
Details
Item
Replacement Belt for Ashland Slider Bed Conveyors
Color
Black
Application
Belt Ply
1
Top Surface
Smooth
Belt Type
Single Ply PVC 120 Smooth Top
Drive Pulley (In.)
Min 2
Belt Properties
Cut Resistant, Low Stretch
Ordering Instructions
32.5
Includes
Clipper Number 1 Lacing Installed
Conveyor Belt Material
PVC
For Lacing Type
Clipper Lacing
For Use With
1PEB3, 2WJN6, 42X865, 42X857
Type
Black PVC 120
Description
Replacement Belt for Ashland Slider Bed Conveyors, PVC, 18 in Belt Width, 32 ft 6 in Overall Length, Black, Clipper Lacing, Belt Ply 1, Top Surface Smooth