  • Mfr # 021-720A0120
  • Zoro # G0071895
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gearmotor Type
DC Gearmotor
Shaft Orientation
Right Angle
Enclosure
TENV
Voltage
12VDC
Motor Type
Gearmotor DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
021-720A0120
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
13.57 in
Shaft Dia. (Dimension U)
3/4"
Output Shaft Diameter
3/4 in
Details
Gearmotor Type
DC Gearmotor
Shaft Orientation
Right Angle
Enclosure
TENV
Voltage
12VDC
Motor Type
Gearmotor DC
Nameplate RPM
15 RPM
Max. Torque
415 in-lb
Overhung Load
550 lb
Rotation
CW/CCW
Mounting
All Position
Gear Ratio
Input HP
1/8
Bearings
Ball
Full Load Amps
11.6 A
Gear Material
Steel
Lubrication
Semi-Fluid Grease
Seals
Lip Type
Standards
CuRus
Housing Material
Steel
No Load RPM
15 RPM
Gearmotor Shaft Type
Hollow
Insulation Class
F
Finish
Powdered Coat
Application
Agriculture, Conveyors, Food and Beverage Equipment, Industrial Machinery, Packaging
Reversible Shaft Output
Yes
Gear Case
Die Cast Aluminum
Gearmotor Voltage
12V DC
Item
Gearmotor Enclosure
Totally Enclosed Nonventilated
Gearmotor Mounting Position
All Angle
Thermal Protection
None
Brushes
Externally Replaceable
Gearmotor Rotation
CW/CCW
Rear Shaft Encoder/Pulse Generator Mounting
No
Shaft
Hollow Output
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Gear Type
Hypoid
Gearmotor Shaft Orientation
RPM Range
0 to 15
Mounting Orientation
Any Angle
Housing Material Finish
Powder Coated
Bearing Type
Ball
Full Load Current
12 A
Maximum Ambient Temperature
40 Degrees C
Motor Enclosure
Totally Enclosed Nonventilated
Input Horsepower
1/8 hp
No Load Speed
Operating Voltage
12V DC
Overhung Load Capacity
550 lb
IP Rating
IP50
Seal Type
Lip Type
Maximum Torque
415 in-lb
Nameplate Speed
Description
DC Gearmotor, Shaft Orientation Right Angle, Motor Enclosure Totally Enclosed Nonventilated, Operating Voltage 12V DC, Motor Type Gearmotor DC, Nameplate Speed 15 RPM, Maximum Torque 415 in-lb, Overhung Load Capacity 550 lb, Rotation CW/CCW, Mounting Orientation Any Angle, Gear Ratio 120.2:1, Input Horsepower 1/8 hp, Application Agriculture, Conveyors, Food and Beverage Equipment, Industrial Machinery, Packaging, Output Shaft Diameter 3/4 in, Bearing Type Ball