  • Mfr # DG168.1280
  • Zoro # G6622342
/ea
Key Features
Head Type
No
Heat Treatment
Through Hardened
Outside Dia.
1/4 in
Material - Machining
High Speed Steel
Rockwell Hardness
RC 60-65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DG168.1280
Dimensions
Outside Dia.
1/4 in
Size - Decimal
0.1280 in - 0.1280
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0004 in
Overall Length
1/2 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in