  • Zoro # G2208062
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
3-Phase
Phase
Three
HP
2
RPM Range
No. of Speeds
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H699
Zoro #
G2208062
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Dia.
5/8 in
Shaft Length
6 3/16 in
Overall Length
18 3/16 in
Length Less Shaft
12 in
Body Dia.
6 1/2 in
Bolt Circle Dia.
5 1/8 in
Details
Item
Condenser Fan Motor
Motor Design
3-Phase
Phase
Three
HP
2
RPM Range
No. of Speeds
1
Voltage
208-230/460V AC
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Frame
56Y
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Motor Mounting Type
Band
Motor Mounting Position
Vertical Shaft Up
Motor Thermal Protection
Auto
Max. Ambient Temp.
60 Degrees C
Nameplate RPM
1,140
Motor Application
HVAC/R
Motor Sub Application
Condenser Fan
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-230/460V AC, 460V AC
Motor Service Factor
Nominal Efficiency
84 %
Features
Quick Connect Design, Reversible
Hz
60 Hz
Motor Bearings
Ball
Duty
Continuous
Ins. Class
B
Full Load Amps
3.1/6.8-6.2 A
Standards
CSA Certified, UL Recognized
Motor Shaft Design
Keyed
Stud Quantity
4
Duty Cycle
Continuous
Output Watts
1500 W
Usable @ 208V
Yes
Usable @ 200V
No
Weight
44 lb
Motor Frame Material
Steel
Mounting
Band
Description
Condenser Fan Motor, Three Phase, Motor Design Three-Phase, 2 hp HP, Nameplate RPM 1,140 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 208-230/460V AC, 3.1/6.8-6.2 A Full Load Amps, 56Y Frame, Output Watts 1500 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Duty Cycle Continuous, Max. Ambient Temp. 60 Degrees C, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Open Air Over, Motor Mounting Type Belly Band