  • Mfr # F25T12/CW/RS/WM/ECO
  • Zoro # G3781434
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
25 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
4100K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F25T12/CW/RS/WM/ECO
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
3 ft
Overall Length
36 in
Bulb Dia.
1-1/2 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
25 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
4100K
Dimmable
No
Lumens
1,925 lm
Rated Life
18,000 hr
Light Technology
Fluorescent
CEE Certified
No
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
High Output
Shatter-Resistant
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Case Quantity
24
Light Appearance
(4100 to 4900K) Cool White
Bulb Designation
F25T12/CW/RS/WM/ECO
Bulb Primary Application
General Purpose
ANSI Code
1003-1
Color Rendering Index
60
Bulb Start Type
Rapid
Bulb Minimum Starting Temperature
50 Degrees F
Bulb UL Type
No UL Type
Light Color
White
Color Tuning
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Shape T12, Color Rendering Index 60, Color Temperature 4100K, Lumens 1,925 lm, Light Technology Fluorescent, Nominal Length 3 ft, Shatter-Resistant No, Watts 25 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, ANSI Code 1003-1, Bulb Minimum Starting Temperature 50 Degrees F, Bulb Start Type Rapid, High Output No, Overall Length 36 in, Rated Life 18,000 hr, Trade Number F25T12/CW/RS/WM/ECO