  • Mfr # 8010013TA
  • Zoro # G5905842
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
100 mm
Width
13 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8010013TA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
100 mm
Width
13 mm
Overall Width
13 mm
Outside Diameter
100 mm
Inside Diameter
80 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TA
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Type
Garter
Contact Type
Contact Seal
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TA, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None