  • Mfr # 33.3350.89.52SB
  • Zoro # G800477719
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
33.33 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Width
9.52 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
33.3350.89.52SB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
33.33 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Width
9.52 mm
Inside Diameter
1.313 in
Overall Width
0.375 in
Outside Diameter
2 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Case Coating
None
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
System of Measurement
Inch
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 1.313 in, Outside Diameter 2 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None