  • Mfr # IN15.8738.19.52SC
  • Zoro # G400475597
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
5/8 in
Outside Dia.
1 1/2 in
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IN15.8738.19.52SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
5/8 in
Outside Dia.
1 1/2 in
Width
3/8 in
Outside Diameter
1.5 in
Inside Diameter
0.625 in
Overall Width
0.375 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
1
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
Case Coating
None
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 0.625 in, Outside Diameter 1.5 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None