  • Mfr # M22S-ST-GB5
  • Zoro # G6119215
/ea
Key Features
Material
Polyester
Height
1.97 in
Width
1.3 in
For Use With
Eaton C22 and M22 Pushbuttons
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22S-ST-GB5
Dimensions
Height
1.97 in
Width
1.3 in
Diameter
22 mm
Operator Size
22 mm
Size
22.5 mm
Product Diameter
1.18 in
Product Height
1.38 in
Overall Height
1 7/16 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Overall Width
1 5/16 in
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Legend Plate
Material
Polyester
For Use With
Eaton C22 and M22 Pushbuttons
Shape
Rectangular
Legend/Background Color
Black
Legend
Off
Product Type
Legend Plate
Type
M22
Button color
Black
Special Features
Legend plate Holder with Insert
Inscription
OFF
Certifications
CSA Certified
Series
M22
Environmental rating
IP66, NEMA 4X, NEMA 13
Compliances
GoST-R
Product Name
Eaton M22 pushbutton legend plate
Language
English
Compatible with Series
Keyway Type
Notch
Legend Color
Background Color
Description
Legend Plate, Rectangular, Legend Off, For Use With Eaton C22 and M22 Pushbuttons, Legend/Background Color Black, Material Polyester, Height 1.97 in, Width 1.3 in, Diameter 22 mm