  • Mfr # TRBR15W-BXSP
  • Zoro # G113757508
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Number of Poles
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TRBR15W-BXSP
Country of Origin
China
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Grounded
Housing Color
White
Mount Type
Flush
Standards
NOM, cULus Listed
Resistance Properties
Impact Resistant, Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Description
Commercial specification-grade straight blade receptacles - tamper-resistant 15 A - 125 V, NEMA 5-15R. Provides compliance with 2011 NEC Article 406.12 that states that all receptacles installed in dwelling units must be tamper resistant. TR'' designations provide visual identification.''