  • Mfr # 51XBRFW120A
  • Zoro # G6574452
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
Cast Aluminum
Mounting
Surface
Diameter
6 in
Audible Alarm Type
Horn
Standards
cUL, UL
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
51XBRFW120A
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
6 in
Height
7.375 in
Overall Depth
7 3/8 in
Overall Diameter
6 in
Details
Item
Horn Strobe
Housing Material
Cast Aluminum
Mounting
Surface
Color
Clear Lens, Gray Housing
Audible Alarm Type
Horn
Voltage
120VAC
Standards
cUL, UL
Indoor/Outdoor
Indoor
Decibels
85 dB
Sound Pattern
Pulse
Operating Temp.
-31 Degrees to 160 Degrees F
Flashes per Minute
65
Lens Color
Clear
Vibrating
Yes
Visual Indicator Type
Beacon
Lamp Life
148,000 hr
Lamp Type
LED
Lens Material
Polycarbonate
Current Drawn
0.175 A
Lens Design
Fresnel
Housing Color
Silver
Features
Junction Box Base
Power Source
Wire
Product Type
Horn and Light
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Mounting Style
Surface Mount
Alarm Volume @ 10 ft - Maximum
85 dB
Light Source
LED
For Location
Indoor, Outdoor
Sound Continuity
Pulse
Connection Type
Conduit Hole
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Lifespan
148,000 hr
Operating Current
0.175 A
Light Operating Mode
Flashing
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Sound Style
Alarm Volume @ 1 m - Maximum
95 dB
Number of Sound Patterns
1
Control Protocol
Direct Wire
Vibration
No Vibration
Operating Voltage
120VAC