  • Mfr # ESP-L25EM2
  • Zoro # G2147941
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
25 W
HP
1/30
RPM Range
Voltage Compatibility
115/200-230V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 120/240V AC, 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/277V AC, 208-230/460V AC, 230V AC, 240V AC, 277/230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ESP-L25EM2
Length Less Shaft
3 1/2 in
Cord Length
22 in
Overall Length
4 in
Shaft Length
1/2 in
Shaft Dia.
1/4 in
Stud Size
#8-36
Details
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
25 W
HP
1/30
RPM Range
Voltage Compatibility
Voltage
230V AC
Motor Mounting Type
Rear/Foot
Standards
Meets UL and Canadian Standards for Safety
Plug Type
Round 2 Pin
Hz
60 Hz
Full Load Amps
0.60 A
Motor Service Factor
1
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Air-Over
Motor Mounting Position
All Angle
Motor Bearings
Unit
Stud Quantity
8
Usable @ 208V
No
Usable @ 200V
No
Features
Cool running, Quiet Operation, Thick Film Lubricating System for Long Life and Dependability
No. of Speeds
1
Mounting Holes
Tapped 8-36
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/30 HP, Nameplate RPM 1,500, No. of Speeds 1, Voltage 230V AC, 0.60 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 25 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CWLE, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Motor Mounting Type Rear/Foot, Motor Frame Material Cast Iron