Indexable Cutting Head Unit, PSC50S25GPDUNR11, 120.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S25GPDUNR11
  • Zoro # G3570215
Overall Length
120.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GPDUNR11
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50S25GPDUNR11
Overall Length
120.00mm
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
Min. Bore Dia.
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.63mm
Max. Bore Depth
67.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S25GPDUNR11
Cutting Direction
Right Hand
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Insert Style
DN
Approach Angle
93 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
PDUN
ISO Number
PSC50S25GPDUNR11
Number of Coolant Holes
1
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Center to Cutting Tip
17.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Standards
ISO 26623
Cutting Application
Boring
Description
Indexable Cutting Head Unit, PDUN, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 120.00mm, PSC50S25GPDUNR11, 93 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand