Indexable Cutting Head Unit, PSC50S32JPDUNL11, 140.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S32JPDUNL11
  • Zoro # G3568115
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
140.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S32JPDUNL11
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSC50S32JPDUNL11
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
140.00mm
Shank Dia.
50.00mm
Insert Size
Insert Cutting Edge Length
11.63mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Max. Bore Depth
88.00mm
Connection Size
PSC50
Details
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S32JPDUNL11
Cutting Direction
Left Hand
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Standards
ISO 26623
Toolholder Style
PDUN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
ISO Number
PSC50S32JPDUNL11
Number of Coolant Holes
1
Cutting Application
Boring
Approach Angle
93 Degrees
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Style
DN
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Center to Cutting Tip
22.00mm
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Description
Indexable Cutting Head Unit, PDUN, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 140.00mm, PSC50S32JPDUNL11, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand