Indexable Cutting Head Unit, PSC50S32JPDUNR11, 140.00mm L, 55 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC50S32JPDUNR11
  • Zoro # G3568964
Overall Length
140.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S32JPDUNR11
Insert Size
Rake
-14 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50S32JPDUNR11
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
140.00mm
Insert Size
Shank Dia.
50.00mm
Max. Bore Depth
88.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.63mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC50S32JPDUNR11
Cutting Direction
Right Hand
Rake
Cutting Application
Boring
Number of Coolant Holes
1
Standards
ISO 26623
Insert Style
DN
Side Cutting Edge Angle
-3 Degrees
Toolholder Style
PDUN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Coolant Fed
Coolant Through
Center to Cutting Tip
22.00mm
Approach Angle
93 Degrees
ISO Number
PSC50S32JPDUNR11
Description
Indexable Cutting Head Unit, PDUN, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 140.00mm, PSC50S32JPDUNR11, 93 Degrees , 22.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand