Indexable Cutting Head Unit, PSC63S50XPCLNR16, 213.00mm L, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # PSC63S50XPCLNR16
  • Zoro # G3571161
Overall Length
213.00mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC63S50XPCLNR16
Insert Size
Rake
-11.5 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63S50XPCLNR16
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
213.00mm
Insert Size
Shank Dia.
63.00mm
Min. Bore Dia.
63.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.12mm
Max. Bore Depth
152.00mm
Connection Size
Item
Indexable Cutting Head Unit
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
PSC63S50XPCLNR16
Rake
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Boring
ISO Number
PSC63S50XPCLNR16
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Number of Coolant Holes
1
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Standards
ISO 26623
Toolholder Style
PCLN
Approach Angle
95 Degrees
Insert Style
CN
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
35.00mm
Description
Indexable Cutting Head Unit, PCLN, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 213.00mm, PSC63S50XPCLNR16, 95 Degrees , 35.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand