  • Mfr # PO1001BNENN0000
  • Zoro # G9347116
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet/Outlet
1/2 in FNPT
Relief Pressure Max. (PSI)
240 psi
Max. Temp. (F)
158 Degrees F
Body Material
Stainless Steel
Vane Material
Carbon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PO1001BNENN0000
Country of Origin
Italy
Dimensions
Shaft Outer Diameter
1/8 in
Overall Height
3.9 in
Media Intake Connection Size
1/2 in
Overall Length
4.1 in
Manufacturer Warranty Length
15 mo
Overall Width
4.3 in
Discharge Connection Size
1/2 in
Details
Item
Rotary Vane Pump
Inlet/Outlet
1/2 in FNPT
Relief Pressure Max. (PSI)
240 psi
Max. Temp. (F)
158 Degrees F
Body Material
Stainless Steel
Vane Material
Carbon
Min. Flow (GPM)
5.5 gpm
Max. Flow (GPM)
5.5 gpm
Max. Pressure (PSI)
290 psi
By-Pass
Yes
Mounting
Carbonator
External Relief
No
Shaft
Includes
Relief Valve
Shaft Material
Flow Rate @ 200 psi
275 gph
Flow Rate @ 150 psi
278 gph
Operating Temperature - Minimum
23 Degrees F
Feet of Head - Maximum
240 psi
Flow Rate @ 50 psi
290 gph
Flow Rate @ 100 psi
280 gph
Flow Rate - Maximum
295 gph
Includes Filter
No
Standards
NSF
Seal Material
Buna-N
Media Intake Connection Type
FNPT
For Media Type
Water
Compatible Motor Frame
48Y NEMA, 56C NEMA, M71, M80 IEC
Viscosity - Maximum
150 cps
Flow Rate - Minimum
250 gph
Discharge Connection Type
FNPT
Operating Pressure - Maximum
290 psi
Operating Temperature - Maximum
NSF 169 Listed
Yes
Description
Rotary Vane Pump, Flow Rate - Maximum 295 gph, Feet of Head - Maximum 240 psi, Mounting Type Carbonator Clamp, Compatible Motor Frame 48Y NEMA, 56C NEMA, M71, M80 IEC, Media Intake Connection Size 1/2 in, Media Intake Connection Type FNPT, Discharge Connection Size 1/2 in, Discharge Connection Type FNPT, Vane Material Carbon, Includes Filter No, Filter Rating - Maximum Not Applicable, For Media Type Water, NSF 169 Listed Yes, Operating Pressure - Maximum 290 psi