  • Mfr # HWB-LS-48ME
  • Zoro # G9399485
/ea
Key Features
For Use With
Adjustable Leg Workbenches
Load Capacity
400 lb
Finish
Powder Coated
Height
1 1/4 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HWB-LS-48ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1 1/4 in
Depth
12 in
Width
48 in
For Work Station Width
48 in
Back Stop Height
3 in
Overall Width
48 in
Overall Fixed Height
For Top Width
48 in
Overall Depth
12 in
Details
For Use With
Adjustable Leg Workbenches
Item
Lower Shelf
Load Capacity
400 lb
Finish
Powder Coated
Color
Black
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Includes
Mounting Hardware
Assembly
Unassembled
Material
Steel
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD Certified
Standards
GREENGUARD(R) Certified
Adjustability
Adjustable Height
Frame Material
Steel
Metal Material Gauge
12 ga
Shelf Type
Lower Shelf
Features
Double Bends at the Front and Back for Strength
Top Material
Compatible with Manufacturer Part Number
HWB4830E-ME
Includes Mounting Hardware
Yes
Mount Type
Bolt
Frame Material Finish
Overall Load Capacity
Description
Lower Shelf, Shelf Type Lower Shelf, Assembly Unassembled, Color Black, For Use With Adjustable Leg Workbenches, Frame Material Steel, Frame Material Finish Powder Coated, Includes Mounting Hardware, Includes Mounting Hardware Yes, Metal Material Gauge 12 ga, Mount Type Bolt, Overall Depth 12 in, Overall Fixed Height 1 1/4 in, Overall Load Capacity 400 lb, Overall Width 48 in, Top Material Steel, Adjustability Adjustable Height, Back Stop Height 3 in