  • Mfr # E50-208800-R02-SPKIT
  • Zoro # G515401375
Protocol
Modbus RTU; EZ-7 Ethernet
Number of Current Sensors
2
Phase
Single Phase or Two Phase
Current Sensors Included
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-208800-R02-SPKIT
Protocol
Modbus RTU; EZ-7 Ethernet
Number of Current Sensors
2
Phase
Single Phase or Two Phase
Current Sensors Included
Yes
Enclosure
NEMA 4X
Modbus RTU
Amps
800 A
Current Sensor Output
2 V
Description
Class 500 Meter, 120/208-240V, 800A, NEMA 4X Enclosure, Modbus RTU, EZ-7 Ethernet Protocol, Single Phase or Two Phase Two Element, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output