  • Mfr # HBL400FR
  • Zoro # G1957672
/ea
Key Features
Type
Plugs
Series
16
Terminal Connection
Double Set Screw
Male/Female
Female
Current Rating
400 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBL400FR
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
4/0 AWG
Minimum Wire Size
2/0 AWG
Overall Width
1.95 in
Overall Length
7.1 in
Details
Item
Connector
Type
Plugs
Series
16
Terminal Connection
Double Set Screw
Male/Female
Female
Current Rating
400 A
Voltage Rating
600V AC, 600V DC
NEMA Rating
12K, 3R, 4X
Single Pole Device Style
Taper Nose
Color
Red
Standards
ANSI/NFPA 70, cUL Listed, National Electric Code (NEC), UL Enclosure Types 3R, 4X, 12, UL Listed
Material
Thermoplastic Elastomer
Cable Range
2/0 to 4/0
Conductor Material
Brass
Amps AC/DC
400AC/DC
Amps AC
400 A
Gender
End Type
Taper Nose
Contact Type
Single Cam
Housing Color
Red
NEMA Enclosure Rating
12, 3R, 4X
Terminal Connection Type
UL 94 Flammability Rating
HB
Compatible with Series
Housing Material
Thermoplastic Elastomer
Contact Material
Brass
Current / Amperage Rating
400 A
Voltage Rating Description
600V AC/DC
Amperage Rating
400 A
Style
Performance
Electrical - Amperage Rating - 400A Maximum Electrical - Voltage Ratings - 600V AC Maximum 250V DC Maximum Environmental - Flammability - HB per UL94 or CSA 22.2. 0.17 Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of device Mechanical - Terminal Accommodation - 2/0 to 4/0 AWG
Industry Standard(s)
National Electric Code (NEC), ANSI/NFPA 70 UL and cUL Listed UL Enclosure Types 3R, 4X, 12
Description
The HUBBELL Connector, Double Set Screw, Red, Female is a single pole device intended for use in temporary electrical power distribution. It features a double set screw terminal connection and is compatible with Series 16 systems. The connector accommodates cable sizes from 2/0 to 4/0 AWG and supports up to 400 A at voltages of 600V AC or 250V DC. Its construction includes a thermoplastic elastomer housing and brass contacts for reliable performance in demanding settings.
Key Features of the HUBBELL Connector, Double Set Screw, Red, Female:
  • Amperage Rating: Rated for up to 400 A (AC/DC)
  • Voltage Rating: Supports up to 600V AC or 250V DC