  • Mfr # IG20CRWHI
  • Zoro # G1381055
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IG20CRWHI
Country of Origin
China
Dimensions
Wire Size
#12 AWG to #10 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Dimensions
1.32 in x 1.06 in x 3.28 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Maximum Wire Size
10 AWG
Face Plate Width
1.3 in
Face Plate Height
2.7 in
Overall Depth
3.3 in
Minimum Wire Size
12 AWG
Length
1.32 in
Height
3.28 in
Width
1.06 in
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Side
Grounding
Isolated Ground
Housing Color
White
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified C22.2 No. 42, Federal Specification W-C-596, NEMA WD-6, UL 498 File E2186
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Weather Resistant
No
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
No
Tamper Resistant
Application Environment
Commercial
Material
Nylon
Color
White
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Standard Duplex
Surge Suppression
Voltage
125VAC
Mounting Type
HP
1 hp
Power Indicator
Corrosion Resistant
Special Features
Isolated Ground
Sub-Category
Duplex Receptacles
Outlet Type
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
NEMA Configuration
5-20
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Side
Number of Gangs
1
Series
Commercial Specification Grade
Amperage
20 A
Style
Smooth Face
Number Of Wires
3-Wire
Maximum Horsepower
1
Dielectric Strength
Withstands 2,000V minimum
Carton Quantity
10
Type
Standard Duplex
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Nema Rating
Connectivity
Side Wired
Surge Protection
Market
Commercial
Shrouded
NEMA Enclosure Rating
UL 94 Flammability Rating
V-2
Contact Material
Brass
GFCI
For Location
Indoor
Cover Type
No Cover
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Includes Mounting Hardware
Yes
Connection Orientation
Straight
Includes
Grounding Staple, Mounting Hardware, Wall Plate or Weatherproof Cover
Horsepower Rating
1 hp
Polarized
Yes
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Housing Material
Nylon
Grade
Federal Specification
AFCI
Ground Contacts
Brass
Base
Device Color
Current Interrupting
Certified for current interrupting at full rated current
Operating Temperatures
Maximum continuous 75°C; minimum -40°C (w/o impact)
Wire Clamp
.062 in. (1.6) Nickel plated steel
Dielectric Voltage
Withstands 2,000V minimum
Automatic Self-grounding Staple
Stainless steel
Mounting Screws
Galvanized Steel
Terminal Identification
Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA
Flammability
UL 94 V-2
Terminal Accommodation
#12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only
Mounting Strap
.040 in. (1) Galvanized steel
Face
Terminal Screws
Plated steel
Power Contacts
.030 in. (.8) Brass
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Wattage
2500 W
Horsepower - Maximum
Operating Temperature
Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum Environmental - Flammability - UL 94 V-2 Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75°C minimum -40°C (w/o impact) Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device Mechanical - Terminal Accommodation - #12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA