  • Zoro # G1605001
/ea
Key Features
Accuracy
+/-1.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PFQ772-DRY
Zoro #
G1605001
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 in
Nominal Dial Size
4 in
Case Diameter
3.917 in
Case Depth
1.449 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Nominal Dial Diameter
4 in
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Compressors, Hydraulics, Machinery, Motors, Pneumatics, Pumps
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
PFQ
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
0 to 160
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Gauge Application
Corrosion-Resistant Case
Calibration Certificate Included
Case Material
304 Stainless Steel
Gauge Primary Range Numbered Graduations
20/200
Case Color
Metallic
Gauge Primary Range Smallest Graduation
10/50
Standards
ASME, CRN
Gauge Special Options
Heavy Duty
Socket Material
316 Stainless Steel
Features
Ring Terminal
For Use With
Media Compatible with 316L Stainless Steel
Connection Type
MNPT
Gauge Secondary Range Values
0 to 1100
Includes Calibration Certificate
Dry Dampening Feature
None
Vibration Resistance
Field-Fillable
Bezel Gasket Material
Silicone
Accuracy Scale
Full Scale
Secondary Pressure Range
0 to 1,100 kPa
Non-Sparking
Movement Material
Stainless Steel
Pressure Range Type
Pressure
Dial Color
White
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Sensor Type
Bourdon Tube
Gauge Case Liquid
None
Pointer Color
Black
Cleaned for Oxygen Service
Freeze Resistant Movement
Sensor Material
316L Stainless Steel
Bezel Mounting Type
Crimped
Scale Type
Dual
Secondary Scale Units
kPa
Includes Vent Plug
Yes
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F (-40 Degrees to 93 Degrees C)
Field Fillable
Yes
Process Connection Gender
Male
Dial Face Material
Aluminum
Includes Mounting Hardware
Case Construction
Welded Joint
Over-Pressure Limit
25%
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Bezel Material
Removable Bezel
Compatible Process Media
Air, Water
Pointer Material
Aluminum
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
160 psi
Case Liquid
Secondary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,100 kPa
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Compatible with Brand
Universal
NEMA Enclosure Rating
4
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Secondary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 kPa
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
IP Rating
IP65
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Description
Industrial Pressure Gauge, Nominal Dial Size 4 in, Accuracy +/-1.5 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Polycarbonate, Process Connection Size 1/4 in, Field Fillable Yes, Process Connection Location Bottom, Case Color Metallic, IP/NEMA Rating IP65, Primary Pressure Range 0 to 160, Dry Dampening Feature None, Vibration Resistance Field-Fillable, Dial Color White, Pressure Gauge Type Industrial Pressure Gauge