  • Mfr # LRX55R1560HS2
  • Zoro # G711976127
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Mounting End Dia. (mm)
16 mm
Rail Height
43 mm
Type
Linear Way, Roller Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LRX55R1560HS2
Mounting End Dia. (mm)
16 mm
Rail Height
43 mm
Rail Length
1560 mm
Base Width (mm)
53 mm
Rail Width (mm)
53 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Roller Type
Description
Linear Way, 1000 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with METC25, MET25, METG25, MEC25, ME25, MEG25, MESC25, MES25, MESG25