  • Mfr # K41-36RT-6B-S6172-2
  • Zoro # G7867523
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Round
Width
36 in
Length
36 in
Height
35.1 in
Tabletop Material
Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K41-36RT-6B-S6172-2
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36 in
Length
36 in
Height
35.1 in
Overall Height
36
Overall Length
36
Overall Width
35.1
Details
Item
36 in Rd Ped Gathering Ht Table,2 Emily Counter Ht Stools,Hickory/Stone
Shape
Round
Tabletop Material
Wood
Tabletop Color
Distressed Hickory/Stone
Color
Hickory/Stone
Material
Hardwood
Description
  • •Dimensions: 36''W x 36''D x 35.1''H
  • •Stool dimensions: 17''W x 19''D x 38.77''H
  • •Seat dimensions: 24''H x 16.93''W x 16.81''D
  • •Includes counter height table and two stools
  • •Made of solid wood with a butcher block top
  • •Dual-toned hickory and stone finish
  • •Pedestal base with four feet for maximum support
  • •Includes 6" pedestal base extension to make counter height table